Rankinių dizainerė Indrė garsina Lietuvos vardą pasaulyje (Interviu)

2014-12-07 09:12:12   Žygimantė Vakarė Jovaišaitė, nuotraukos: Kristina Bondar, Tomas Terekas, Alexa Jay

Šiandien dalinamės pokalbiu su prekinio ženklo Alexa Jay įkūrėja ir kūrybos direktore, gyvenimo džiaugsmu trykštančia Indre Jakumaite. Užaugusi Lietuvoje, darbo patirties įgijusi Jungtinėse Amerikos Valstijose bei Airijoje, šiuo metu Indrė gyvena ir kuria Londone, kur jai puikiai sekasi: ganėtinai jaunas prekės ženklas jau puikuojasi šalia garsiausių dizainerių tokiose parduotuvėse kaip Anthropologie, o pati Indrė buvo laimėjusi žurnalo Marie Claire organizuotą konkursą Inspire & Mentor, kuris leido ne tik patekti į žurnalo vyriausiosios vadybos ofisą, bet ir pasimokyti iš populiaraus parduotuvių tinklo Donna Ida įkūrėjos Donna Ida Thornton. 

Kaip pradėjote savo karjerą? Ar visada jautėte meilę dizainui ir rankinėms, o galbūt rankinės „atrado” Jus?

Turbūt antras variantas. Atvažiavusi į Jungtinę Karalystę pradėjau dirbti žmogiškųjų išteklių srityje, darbas greit pabodo, perėjau prie tiesioginio darbo su žmonėmis, tačiau vis tiek trūko kūrybos, norėjosi išlįsti iš rato darbas-namai-darbas. Artėjant trisdešimtajam gimtadieniui supratau, kad būtina kažką keisti, norėjosi grįžti prie kūrybos. Iš pradžių tai buvo hobis, tačiau labai greitai tapo verslu. O rankines pasirinkau turbūt todėl, kad man, kaip moteriai, tai buvo labai artima sritis, be to, visada žavėjausi oda bei veltiniu. Pirmoji kolekcija ir buvo pagaminta iš odos bei veltinio.

Ar Jūsų dabartinė veikla skiriasi nuo tos, apie kurią svajojote būdama maža? Kokia svajonė tai buvo?

Visada norėjau savo verslo, nes esu nelabai paklusni (juokiasi). Svajojau tapti siuvėja, žavėjo dizainas, spalvos, raštai. Mama turėjo siuvimo mašiną, tad pati siūdavau drabužius arba modifikuodavau senus, nes norėdavau unikalių daiktų. Be to, visada labai patiko interjero dizainas ir apskritai viskas, kas susiję su spalvomis.

Nuotrauka: Kristina Bondar

Kaip atrodo Jūsų įprasta darbo diena? Kokia veikla užima daugiausiai laiko?

Ironiška, kad didžiąją dalį laiko praleidžiu prie kompiuterio, nes verslas vis dar mažas ir beveik viską tenka daryti pačiai. Esu ne tik kūrybos direktorė, bet ir marketingoviešųjų ryšių specialistė, tuo pačiu atsakinga ir už produkciją ir pardavimus ir netgi buhalteriją. Reikėjo labai daug išmokti ir pereiti per save“, bet mano darbas yra mano pasididžiavimas nes tai drąsiausias (arba, kaip kiti pasakė, kvailiausias) sprendimas, kokį gyvenime esu priėmusi. Be kūrybos, vienas iš mėgstamiausių darbo privalumų yra galimybė susitikti, pabendrauti ir pasimokyti iš kitų verslininkų, dizainerių ir šiaip žmonių, dirbančių šioje industrijoje – blogeriai, žurnalistai, fotografai, butikų savinikai ir didelių parduotuvių tinklų pirkėjai. Visada įgaunu įkvėpimo ir išmokstu kažko naujo! 

Kaip vyksta pats rankinių kūrimo procesas? Ar kuriate tai, kas patinka pačiai ir tiesiog vadovaujatės nuojauta, ar atidžiai tyrinėjate tendencijas ir prognozes ateičiai, besistengdama įtikti klientei?

Stengiuosi suderinti komercinę dalį su kūrybine. Žinau tendencijas, stengiuosi su jomis susipažinti, ypač tomis, kurios liečia spalvas, bet neseku jomis aklai. Kūrybinis procesas prasideda nuo spalvų: nusprendusi, kokias naudosiu savo kolekcijai, ieškau tinkamos odos, kurią užsisakau iš Italijos, ir gavusi ją pradedu galvoti, ką iš jos galiu sukurti. Dizaino idėjų turiu daugybę, bet kol kas trūksta resursų joms įgyvendinti, labai gaila, bet ne visi tiekėjai sutinka bendradarbiauti, nes gamybos apimtys nėra didelės, todėl šiuo metu bendradarbiauju su nedideliu fabrikėliu Londone. Pati gamyba trunka mažiausiai mėnesį, panašiai gali užtrukti ir kūrybinis procesas – 1mm paklaida atrodo maža, bet gali visiškai sugadinti pavyzdinį gaminį.

Nuotrauka: Kristina Bondar

Kalbant apie klientes: kokia, Jūsų nuomone, yra tipinė Alexa Jay klientė?

Tai moteris, kuri myli gyvenimą, yra linksma, mėgsta humorą ir pasipuošti, nebijo dėmesio bei puikiai koketuojaKolekcijas kuriu moterims nuo 25-erių iki 35-erių, tačiau turiu nemažai tiek jaunesnių, tiek vyresnių klienčių.

Ar prieš išleisdama produktą į prekybą, jį išbandote pati? Kaip?

Pavyzdinius gaminius (samples) dėviu pati. Nemokamai savo produktų niekam nedalinu, tačiau draugams parduodu už savikainą, kad išbandytų ir pasakytų savo nuomonęIš gamyklos gavusi pirmąjį variantą, jį dar nemažai pakoreguoju, kartais tik trečias variantas būna galutinis, parduodamas.

Sakoma, kad moteris galima susikirstyti į dvi kategorijas: tas, kurios pamišusios dėl rankinių, ir tas, kurios pamišusios dėl batų. Ar tikite šia teorija? Kaip manote, kokią įtaką moters išvaizdai (ir savijautai) daro tinkamai (arba ne) parinkta rankinė? 

Nors pati daugiausiai turiu suknelių, rankinė visada buvo tas produktas, į kurį investuodavau. Jos visada būdavo ryškios ir įdomios. Niekada pernelyg atidžiai nederinau spalvų.  Esu įsitikinusi, kad rankinė yra žmogaus vizitinė kortelė, tad prastai parinkta gali sugadinti įvaizdį ir apskritai daug ką pasakyti apie žmogų, nors ir nemėgstu to fakto, kad žmonės yra vertinami pagal išvaizdą. Visgi man pačiai svarbiau yra gaminio linksmumas, o ne kaina.

Nuotrauka: Alexa Jay

Jūsų prekinis ženklas gyvuoja vos dvejus metus, tačiau sulaukė nemažai sėkmės ir dėmesio - prekės parduodamos populiariose parduotuvėse, apie Jus rašo vieni populiariausių Jungtinės Karalystės žurnalų. Visgi Lietuvoje Jūsų gaminamų rankinių nerastumėme. Kodėl?

Taip gavosi natūraliai: gyvenau Anglijoje, kur ir pradėjau kurti savo kolekcijas, tad buvo tiesiog patogiau dirbti tiek su vietiniais gamintojais, tiek su pardavėjais. Galiu prasitarti, kad šiuo metu deramės su Moustache Boutique Vilniuje, ir labai gali būti, kad greitai čia pasirodys mano darbai.

Kas Jums labiausiai patinka būtent čia, Londone, ir ko, manote, negalėtumėte gauti, jei dirbtumėte Lietuvoje?

Tiksliai nežinau, ką prarasčiau, nes Lietuvoje niekada nedirbau... Turbūt trūktų įkvėpimo, nes Londone tiek visko vyksta, kad bet kada motyvaciją galima atrasti iš naujo. Turbūt būtų mažiau pirkėjų, dėmesiones dauguma lietuvių rengiasi kiek konservatyviau, o mano rankinės skirtos drąsioms moterims. Man čia patinka, mėgstu vietinę kultūrą ir meną, be to juk Londonas - mados sostinė. Svarstėme galimybę išsikraustyti į Londono priemiestį, bet man atrodė, kad palikdama nuostabų Londono šurmulį, pasijusčiau tarsi išvažiavusi į apleistą kaimą.

Nuotrauka: Kristina Bondar

O sunkiausia?

Konkurencija. Čia yra milijonai galimybių, ir tiek pat žmonių, bandančių jas gauti, tad reikia labai daug dirbti, kad Tave pastebėtų.

Kokį geriausią patarimą, kuriuo stengiatės kaip įmanoma dažniau vadovautis, esate gavusi?

Jeigu nepamėginsi, nesužinosi. Juo vadovavausi ne tik pradėdama verslą, bet ir apskritai gyvenime ir kol kas dar nei karto nepasigailėjau.  Jau geriau aš pamėginu ir man nepasiseka, negu kad gyvenu svajodama, kaip būtų jei pamėginčiau.

Kaip įsivaizduojate savo ir Alexa Jay ateitį?

Iki šiol svajonė buvo papulti į vieną iš didžiųjų parduotuvių - Harvey Nichols, SelfridgesLiberty ir šiuo metu jau vyksta derybos su Fenwick parduotuviu tinklu. Buvome susitikę du kartus, ir tikiuosi, kad greitu metu mano kolekcija pasirodys jų parduotuvių lentynose. Dabar koncentruojuosi į Jungtinės Karalystės rinką, po truputį judu link Lietuvos, o galų gale tikiuosi patekti ir į tarptautinę rinką. Kuris dizaineris nenorėtų patekti į Bloomingdales, Macy's ar panašaus lygio prekybos centrą?  

Na ir pabaigai, ką patartumėte jauniems žmonėms, kurie norėtų sukurti savo prekinį ženklą, bet bijo patirti fiasko?

Gyvenimas per trumpas, kad sėdėtum ir dvejotum, tačiau pasiseka tik kažką darantiems. Siekti savo svajonių nėra lengvas darbas; daug lengviau gauti bet kokį darbą ir „nekelti bangų“. Plėtoti savo verslą reikalauja daug pastangų, bet tuo pačiu gauni atgal daug atpildo ir saviraiškos galimybių. Be to, smagu žinoti, kad tavo uždarbis ir pasiekimai priklauso tik nuo tavęs ir niekieno kito. Sėdėti nemėgiamam darbe ir sau meluoti, kad viskas yra gerai visą likusį gyvenimą, būtų labai skaudus pasirinkimas. 

Nuotrauka: Kristina Bondar

 

Mes su Grožio Guru komanda jau nekantraujame, kada galėsime gyvai apžiūrėti Alexa Jay rankines Vilniuje, o kol kas džiaugiamės, jog, perkant internetu, iki Kalėdų visame pasaulyje siuntimas nemokamas!  Puiki proga ne tik palepinti save, bet ir nudžiuginti artimą moterį unikalia dovana!

Nuotrauka: Kristina Bondar
Nuotrauka: Kristina Bondar
Nuotrauka: Kristina Bondar