Gal tau PMS???

2018-04-30 15:10:00  

Tokia fraze apsišarvavęs ne vienas vyras gali išreikšti savo nustebimą, kodėl ką tik pažėrei jam priekaištų dėl ne vietoje paliktų šlepečių ar vis dar nesutaisyto čiaupo, iš kurio kapsi vanduo. Ir nors išpopuliarėjus šioms trims raidėms, kurias taisyklingai iššifruoja net mokinukai, jomis galima pateisinti daugybę nemalonumų – pradedant bloga nuotaika ir baigiant priaugtais keletu kilogramų, iš tikrųjų premenstruacinis sindromas yra visai nejuokinga būklė, daugybei moterų sukelianti blogą savijautą, nemalonius pojūčius, nuovargį, sudirgimą, varginančią nuotaikų kaitą ir galybę kitų nemalonumų.

PMS požymiai

Pagrindinius PMS požymius galima suskirstyti į 3 grupes:

•    Premenstruacinis dirglumas. Jis siejamas su prieš menstruacijas pakitusia hormonų pusiausvyra. Pakilus estrogeno ir smuktelėjus progesterono lygiui gali pasireikšti nerimas, nuotaikų kaita, dirglumas, nemiga.

•    Premenstruacinė hiperhidracija. Skysčių kaupimasis kūne prieš mėnesines siejamas su šiuo metu organizme susikaupusiu druskų pertekliumi ir galbūt pakilusiu hormono aldosterono lygiu. Nuo to gali laikinai padidėti svoris (apie 1-1,5 kg), ima tempti krūtis, tinsta galūnės.

•    Premenstruacinis apetito padidėjimas. Manoma, kad 1 iš 3 moterų, kurias kamuoja PMS, pasireiškia ir hipoglikemija – sumažėjęs cukraus kiekis kraujyje. Be abejo, jį lydi padidėjęs apetitas ir net alkio priepuoliai, kai ypač norisi ko nors saldaus, taip pat silpnumas, galvos skausmas.

Tinkamiausi atkirčiai

Kuo gydyti PMS? Vaisto nuo šio negalavimo nėra. Galima gydyti jo simptomus, pavyzdžiui, galvos skausmą. Daugelį simptomų efektyviai pašalina hormoniniai kontraceptikai. Tačiau ne prastesnių rezultatų pasiektum į pagalbą pasitelkus natūralius būdus, visų pirma atsipalaidavimą, meditaciją ir, žinoma, tinkamą mitybą.

Dieta, palengvinanti PMS simptomus, turėtų:

•    Stabilizuoti cukraus kiekį kraujyje.
•    Aprūpinti organizmą pakankamomis gerųjų riebalų atsargomis.
•    Padėti pašalinti iš organizmo skysčių perteklių.
•    Aprūpinti visomis reikiamomis maistingomis medžiagomis.
•    Numalšinti pagundą prisivalgyti nesveiko maisto.

Stabilizuoti cukraus kiekį ir išvengti nuotaikų svyravimo bei alkio priepuolių geriausiai padeda žemo glikeminio indekso (GI) angliavandeniai, pavyzdžiui, neskaldytų grūdų duona bei makaronai, rudieji, basmati ryžiai, saldžiosios bulvės. Taip pat puikūs pagalbininkai per PMS – vaisiai ir daržovės, kurie turi nedaug kalorijų, jų glikeminis indeksas žemas, užtai vitaminų ir mineralų – apstu.

Gerųjų riebalų organizmas turėtų gauti iš riebios žuvies, sėklų (pavyzdžiui, saulėgrąžų ar moliūgų), riešutų, nerafinuoto aliejaus. Šių produktų užpuolus PMS reikėtų vartoti kiek daugiau, nei įprastai, tačiau svarbu, kad jie nesudarytų daugiau nei 30 proc. per dieną gaunamų kalorijų.

Kas geriausiai padeda pašalinti iš organizmo susikaupusį vandenį? Ogi vanduo! Taigi kad skysčių apykaita nesulėtėtų ir iš organizmo išplautum skysčių kapimąsi skatinantį druskų perteklių, išgerk keletu stiklinių vandens daugiau, nei įprastai. Taip pat gali pasmaguriauti melionais, arbūzais, citrusiniais vaisiais, užkąsk agurkų, pomidorų, paprikų, morkų – šie vaisiai ir daržovės taip pat paspartins nereikalingų skysčių šalinimo procesą.

Valgiaraščio maistingumu privalome rūpintis nuolat. Tačiau per PMS organizmo poreikiai gali būti šiek tiek ypatingi. Būtų gerai, jei per dieną suvartotum kiek daugiau produktų, kuriuose gausu vitaminų B6 (juoda duona, ankštinės daržovės, riebi žuvis, bananai, vištiena ir kalakutiena) ir E (kviečių gemalai, šalto spaudimo aliejus, riešutai, sėklos, avokadai, riebi žuvis, laukiniai ryžiai, šparagai), taip pat magnio (riešutai, sėklos, laukiniai ryžiai), cinko (bananai, džiovinti vaisiai, soja) ir kalcio (pieno produktai, lapinės daržovės, sėklos, riešutai).